İnşaat, Kanalizasyon ve Altyapı Hizmetlerinde 27 Yıldır Sektörün Lider Kuruluşuyuz.
Sesli Görüşme YapTeklif Al
  1. Ana Sayfa
  2. Yardım
  3. Tuvalet Tıkanıklığı Açma Yöntemleri
yardım

Tuvalet Tıkanıklığı Açma Yöntemleri

Tuvalet Tıkanıklığı Açma Yöntemleri ile ilgili, Pompa ile Tıkanan Tuvalet Nasıl Açılır?, Tuz Ruhu İle Tıkanan Tuvalet Nasıl Açılır?, Tel ile Tuvalet Tıkanıklığı Nasıl Açılır?, Karbonat ile Tuvalet Tıkanıklığı Nasıl Açılır?, Tuvalet Tıkanıklığının Sebepleri Nelerdir?, Lavabo Açıcı ile Tuvalet Tıkanıklığını Açma Nasıl Yapılır?, Tuvalet Açmada İşimize Yarayan Yöntemler Nelerdir?, vb. soru başlıkları için hazırlanmış yanıtları görebilirsiniz.

mikrofon

Tuvalet Açmada İşimize Yarayan Yöntemler Nelerdir?

Tuvalet tıkanıklığı ile en beklenmedik anlarda karşılaşırız. Tuvalet tıkanıklığı açmak için hemen bir tesisatçı numarası aramaya başlarız. Tesisatçı kimi zaman geç gelir kimi zaman da pahalıya mal olur.

Çünkü tesisatçıya para vermeden birçok tuvalet tıkanıklığı probleminin kendi başınıza hakkından gelebilirsiniz. Genellikle tuvalet tıkanıklıklarının birçoğu; sağlam, dayanıklı bir tuvalet pompası veya içinde sirke, karbonat ve sıcak su ile yapılan, tamamen doğal ev yapımı karışımlarla giderilebilir.

Bu karışımın da yetmediği yerler olacak illaki. Bu karışımın halledemediği sorunlar için, lavabo açma teli veya elektrikli süpürge işinize yarayabilir.

Lavabo Açıcı ile Tuvalet Tıkanıklığını Açma Nasıl Yapılır?

Bu yöntemi denemeden söyleyelim. Bu tehlikeli bir yöntemdir. Lavabo açıcı içeriğinde asittik özellikli maddeler vardır. Bu güçlü bir yöntemdir ancak, cilde teması konusunda büyük hasarlara yol açar. Ayrıca kokusu da solunum yollarında sorunlara yol açar. Tuvalet tıkanıklığı açmaya bu yönteme başlamadan bir dizi tedbir alın. Kimyasal tepkime sonlanana kadar, bu ortamda bulunmayın. Bu yöntem güçlü diye sürekli bunu dökmemek lazım.

Birçok kişinin bu konuda yani tuvalet tıkanıklığı gibi hoş olmayan konularda hiç beklenmedik zamanlarda yaşadığı sorunlar göz önünde bulundurularak yazılmış olan bu yazı bu gibi sorunlara çözüm olarak görülebilmektedir.

Tuvalet Tıkanıklığının Sebepleri Nelerdir?

Bu zamana kadar hep tuvalete atılan nesneler üzerinden konuştuk. Ancak tuvalet tıkanıklığı konusunda tuvalet inşaat halinin etkisi vardır. Tuvaletin gideri aşağıya doğru eğimli yapılmalıdır. Aksi takdirde borularda tıkanıklığa neden olur ve tuvalet tıkanıklığını açmak zorlaşır.

Bütün bunlar konusunda dikkatli davranılırsa kolay kolay tuvalet sorunu yaşanmayacaktır. Tabi ne kadar dikkatli davranılsa da, zaman zaman tuvalet tıkanıklığı sorunu yaşanabilir.

Karbonat ile Tuvalet Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

Karbonat ve sirke natürel maddelerdir ve bir araya geldiklerinde kimyasal reaksiyon oluştururlar. Bu kimyasal reaksiyon tuvalet tıkanıklığı sorununu giderebilecek düzeyde güçlüdür.

Karbonat sirke karışımı işlemine başlamadan önce tuvalette su olması önemli. Yaklaşık 4 paket karbonat yeterlidir. Ardından bir bardak sirke tuvalete dökülür.

Bu ikili takriben bir buçuk dakikada reaksiyona girerek tıkanıklığa yol açan nesneye ulaşır ve tuvalet tıkanıklığını açmak kolaylaşır Bu bir buçuk dakika içinde sorun çözülmemiş ise bu yöntem işe yaramamış demektir.

Tel ile Tuvalet Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

Sıradaki yöntem bir tel. Peki bir tel ile tuvalet sorunu nasıl mı çözülür? İlk yapılması gereken dayanaklı bir açma teli bulmak.

Piyasada bir sürü açma teli var lakin sağlam olması önceliğiniz olmalı. Çünkü sağlam olmayan dayanıksız bir tel işlem esnasında kırılıp tuvalete düşebilir.

Tuvalet tıkanıklığı açmak için uğraşırken daha da sorun çıkabilir. Evet teli bulduk. Şimdi o telin ucunu hafif bükerek kanca haline getirelim. Bu kancayı deliğe indirelim. Gideri tıkayan nesneyi kancayla almaya çalışın. Kancaya bir şeyler takılınca teli yukarı çekin.

Tabi teli hem indirirken hem iterken hem de yukarı çekerken yavaş olunmalı. Aksi takdirde tıkayan nesne parçalanıp işleri zorlaştırabilir.

Tuz Ruhu İle Tıkanan Tuvalet Nasıl Açılır?

Tuvalet tıkanıklığını açmak için karbonat ve sirke işe yaramadı. Tel işe yaramadı. Yeni bir yöntem. Tuz ruhu. Temizlik maddesi olduğu için içeriğinde bulunan elementler bize yardımcı olabilir.

Ancak nasıl önceki iki yöntemi garanti sonuç veremediyse bu yöntem için de kesin çözüm diyemeyiz.

Tuz ruhu, yapısı gereği çoğu maddeyle tepkimeye girip güç kazanan bir üründür ve tuvalet tıkanıklığını açmak kolaylaşır.

Bu arada daha önceki yöntemlerde tuvalette su olması gerekirken bu yöntemde su olmamalıdır. Çünkü tuz ruhunu suya dökersek tuz ruhu suyla reaksiyona girer ve bir sonuç alınmaz ve tuvalet tıkanıklığını açma zorlaşır.

Su olmayan tuvalete dökülen tuz ruhu borulardan geçerek tıkanıklığa yol açan nesneyle tepkimeye girer.

Bu noktada biraz su dökülebilir. Su tepkimenin hızını arttırarak nesneyi yok etmeye yardımcı olur. Bu yöntem etkilidir ancak zaman zaman borulara zarar verebilir. Bunu bilmeniz de fayda var.

Pompa ile Tıkanan Tuvalet Nasıl Açılır?

Sıradaki yöntem pompa yöntemi. Bu yöntem en eski ve en sık kullanılan yöntemlerdendir.

Pompayla tuvalet tıkanıklığı gidermek nasıl sağlanır? Tel yönteminde olduğu gibi burada da dayanıklı bir pompa seçmeliyiz.

Tuvalet pompasını aldıktan sonra bunu tuvalet giderine kapatalım. Pompayla delik arasına hava girmemeli. Bunu engellemek için su bize yardımcı olabilir.

Pompa ile vakumlama işlemine başladık. Vakum etkisiyle tıkanıklığa neden olan nesne yukarı çıkar. Ve delikten görülür. Tuvalet tıkanıklığı böylece kolayca giderilmiş olur.

Soru ve Cevap FormuMerak ettiğiniz veya ilgilendiğiniz alanlarla ilgili soruları bize iletin.

Resimde görünen doğrulama kodunu yazınız.

kod yenile
başlat