İnşaat, Kanalizasyon ve Altyapı Hizmetlerinde 27 Yıldır Sektörün Lider Kuruluşuyuz.
Sesli Görüşme YapTeklif Al
  1. Ana Sayfa
  2. Yardım
  3. Mutfak Lavabosu Hakkında Sıkça Sorulanlar
yardım

Mutfak Lavabosu Hakkında Sıkça Sorulanlar

Mutfak Lavabosu Hakkında Sıkça Sorulanlar ile ilgili, Mutfak Lavabosu Açarken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?, Lavabo Pompası İle Mutfak Tıkanıklığı Açmak Mümkün Mü?, Aparatla İle Mutfak Tıkanıklığı Açılır mı?, Mutfak Lavabosundaki Tıkanıklığı Açma Nasıl Uygulanır?, Mutfak Lavabosunda Tıkanma Sebepleri Nelerdir?, vb. soru başlıkları için hazırlanmış yanıtları görebilirsiniz.

mikrofon

Mutfak Lavabosunda Tıkanma Sebepleri Nelerdir?

Mutfak lavabosu yemeklerden dolayı ya da yanlış kullanımında, sebebiyet oluşturmasıyla beraber tıkanıklık meydana gelir.

Yemek yaparken arta kalan atıkları, bulaşık yıkarken veya bir sebze yıkarken daha dikkatli olunması gerekir.

Atıkların lavaboya düşmesini engellemeniz durumunda mutfak lavabonuzun tıkanmadığını sizlerde göreceksiniz.

Yemek yaparken kullanılan yağların, lavaboya gelmesiyle birlikte boruya yapışmış olur.

Bu yapışmadan kaynaklı olarak tıkanmalara sebep olabilir. Yağlar yapışmış olur ve bu sebepten dolayı mutfak tıkanıklığı açma, diğer tıkanıklık açma durumlarına göre çok zorlu bir süreçten geçer.

Atıklarınızın yani artıkların lavaboya dökülmesi durumu tıkanıklık sorununu beraberinde getirir.

Mutfak Lavabosundaki Tıkanıklığı Açma Nasıl Uygulanır?

İlk olarak lavabonun içine verilen ölçülerde yani ortalama bir bardak karbonat ve yarım bardak kadar tuz döküp üstlerine ilave kaynar suyu döktüğünüzde, içerdiği maddelerden kaynaklı olarak lavabonuzun borusu çözünmeye yani açılmaya başlar. Fazla kullanım sonucunda borunuzda delinme olabilir. Dikkatli ve kontrollü ilerleyiniz. Bu yöntemi yaptıktan sonra yaklaşık olarak iki saate yakın bir süre beklemeniz gerekir. Yapılan yöntem sayesinde mutfak tıkanıklığı açma işlemini yani lavabo tıkanıklık açma işlemini gerçekleştirmiş olursunuz.

Marketlerde veya bakkallarda paketlerde satılan lavabo açıcıları alarak lavabonuzu açmanız mümkün olacaktır.

Aparatla İle Mutfak Tıkanıklığı Açılır mı?

Eskilerden de gelen bir gelenek; görmüşlük, geçirmişliktir aslında bu olay. Aparat ilk olarak telden oluşur ve lavaboya soktuğunuzda direkt olarak boruya giden yolu açmış olursunuz. Bu şekilde mutfak tıkanıklığı açma olayı gerçekleşir. Bu işlemde dikkat etmeniz gereken şey, elinizde bulunan aparatı dikkatli bir şekilde hareket ettirmekten geçer.

Eğer teli sert ve hızlı bir şekilde ittirirseniz, boru da oluşan yırtılmalar ve kopmalar meydana gelir. Tıkanıklık açayım derken mutfak gider borusuna zarar verebilir, aynı zamanda suların da akmasıyla istemediğiniz sonuçlar ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Lavabo Pompası İle Mutfak Tıkanıklığı Açmak Mümkün Mü?

Lavabo pompası sayesinde mutfak tıkanıklığı açmak da mümkündür. Bu yöntemi de kendiniz uyguluyorsanız.

Yapmanız gereken işlem sadece pompayı bastırarak çekmektir. Yani bir nevi çekim gücü vakum uygulamadır. Gene de dikkatli olmakta fayda vardır.

Borunuzun içindeki kirlerin, tıkanıklığın sebep olduğu pisliklerin yukarıya çıkması olası bir durumdur.

Mutfak tıkanıklığı açma olayını gerçekleştirirken her zaman dikkatli olmalısınız. Yüzünüze veya çevreye bir atık gelmemesine dikkat etmelisiniz.

Mutfak Lavabosu Açarken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Her zaman işi bilen bir ustadan yardım almanız daha faydalı olacaktır. Nedenine gelecek olursak, mutfak tıkanıklığı açma olayını gerçekleştirirken, fazlasıyla kimyasal kullanılır. Bu kimyasalları kullanırken cildinize değdiğinde tahriş olabileceği ve ciddi yanıklar meydana getirebileceğini bilmelisiniz. Eğer ki dozunu fazla kaçırırsanız, bu durum zehirlenmeye kadar da gidebilir.

Kimyasal ürünlerinden az bir miktar da koyarsanız dahi lavabonuz açılmayacaktır. İşte bu yüzden ya tam ayarında yapmalı ya da işi bir bilene bırakmalısınız.

Soru ve Cevap FormuMerak ettiğiniz veya ilgilendiğiniz alanlarla ilgili soruları bize iletin.

Resimde görünen doğrulama kodunu yazınız.

kod yenile
başlat