İnşaat, Kanalizasyon ve Altyapı Hizmetlerinde 27 Yıldır Sektörün Lider Kuruluşuyuz.
Sesli Görüşme YapTeklif Al
  1. Ana Sayfa
  2. Yardım
  3. Tuvalet Sorunlarına Karşı Alınması Gereken Önlemler
yardım

Tuvalet Sorunlarına Karşı Alınması Gereken Önlemler

Tuvalet Sorunlarına Karşı Alınması Gereken Önlemler ile ilgili, Drenajın Tıkanmasının Ana Göstergeleri Nelerdir?, Alt Kata Su Sızıntısı Nasıl Giderilir?, Tuvalet Tıkanıklığı Yaratan Nesneler Nasıl Alınır?, Alafranga Tuvalet Nasıl Açılır?, Nesneyi Parçalama ile Tuvalet Nasıl Açılır?, Robotla İle Tuvalet Tıkanıklığı Nasıl Açılır?, Alaturka Tuvalet Nasıl Açılır?, Tuvaletin Daha Az Tıkanması İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?, vb. soru başlıkları için hazırlanmış yanıtları görebilirsiniz.

mikrofon

Tuvaletin Daha Az Tıkanması İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Bazen klozetlerde su taşma sorunu yaşanır. Bunun önüne geçmek için klozetin arkasındaki vanayı kısmak gerekir.

Tuvalet tıkanıklığı çok sık olmaz ama çok sık oluyorsa tuvalete farklı cisimler atılmış olabilir. Tuvalet kağıtları, kadın pedleri, oyuncaklar, sabunlar vb. nesnelerdir.

Tuvalet tıkanıklığı açma sıkıntısı çözüldükten sonra, klozetin veya alaturka tuvaletin içini temizlik maddesiyle temizlemek gerekir. Bunun için çeşitli deterjanlar ve dezenfekte edici maddeler kullanın. Yukarıda saydığımız yöntemlerden kullandıysanız, mesela açma teli kullanıldıysa bunun yanında eldiven gibi yardımcı ürünleri yok etmek gerekir.

Çöp poşetine atıp, sıkıca bağlanmalıdır. Sonra çöpe atılmalıdır. Bunun gibi temizlik yapılmazsa başvurulan bu yöntemlerde kullanılan nesneler temizlenmezse veya çöpe atılmaz ise, örneğin tuvalet pompası gibi nesneler etrafa mikrop, kir saçabilir. Bu yüzden iş bittikten sonra, pompanın içinde kaldıysa suyu boşaltmak lazım. Suyu boşalttıktan sonra pompa güzelce temizlenmelidir.

Tuvalet tıkanıklığı sorununun farkına varmadan her sifon çekilisinde, tuvalette ya da banyoda gidere akan su geri geliyorsa, tuvaletin boruların aşağısında tuvalet sisteminin çalışmasına mâni olacak bir sorun vardır. Böyle bir durumda uğraşmak zaman kaybı olabilir. Bu yüzden buraya kadar anlattığımız yöntemlerle daha fazla vakit kaybetmeyin. Bir uzman desteği alın. Tuvalet tıkanıklığı sorununu gidermek için, geç olmadan evinize bir tesisatçı gelmeli.

Alaturka Tuvalet Nasıl Açılır?

Alaturka tuvaletin zemininde veya klozetin taşında zamanla deterjan, kireç gibi tortular oluşabilir.

Bu kalıntılar uzun süre temizlenmezse yüzeyde kalıcı hale gelir, birikinti yapar. Bunlar geç olmadan temizlenmelidir.

Uzun bir süre temizlik yapılmadıysa bunları çıkarmak zor olabilir. Herhangi bir kimyasal işe yaramayabilir. Bu noktada bir tornavida veya demir bir çubuk işimize yarayacaktır. Tabi bu demir çubuğu veya tornavidayı kullanırken zemine zarar vermemek için, yavaş ve hassas davranın.

Nadiren de olsa zaman zaman tuvalet veya klozet giderinden gaz kokusu gelebilir. Aşağıda yaşanan bu tıkanıklık borularda metan gazının birikmesine neden olmuş olabilir.

Bunun gibi durumlarda yapılması gerekenlerin en başında bir an önce tesisatçı çağırıp aynı zamanda abone olunan gaz şirketine haber verilmesi gerekir.

Bu durum küçümsenmemelidir, hızlı davranılmalıdır. Tuvalet tıkanıklığı sorununa alternatif çözüm yollarından biri de, bahçelerde kullanılan bahçe hortumlarıdır. Ama hortum ince ve uzun olmalıdır. Aynı zamanda esneyebilen, bükülebilen ve dayanıklı olmalı. Boruyu aşağıya uzatıp tıkayan nesne yerinden oynatılır. Hortum tuvalet giderinden çıkarıldıktan bir süre sonra, oraya çokça su dökün. Bu yöntem arka arkaya 3 4 defa denenebilir.

Robotla İle Tuvalet Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

Buraya kadar tuvalet tıkanıklığı sorununu gidermek için, evde kendi başımıza yapılabileceğimiz yöntemlerden bahsettik. Bu yöntemler işe yaramazsa profesyonel destek almalıyız.

Önceden insanlar böyle tuvalet tıkanıklığı sorununu gidermek için, kendi yöntemlerini denerdi. Uzun uğraşlar sonucu sorunu çözemez ise bir tesisatçıya başvurur. Ancak zamanla bu tesisatçılar da profesyonel şekilde çalışmaya başladılar. Önceleri halledilmesi çok zor olan bu tıkanıklıklar, profesyonel kurumlar sayesinde bir hayli kolaylaşmıştır.

Bu profesyonel kurumların yardımı ile tuvalet tıkanıklığı nasıl giderilir ya da tıkanan klozet sorunu nasıl halledilir sorusunun cevabı ile evde kendi başımıza tuvalet tıkanıklığı nasıl halledilir sorusunun cevabı aynı değildir.

Bu profesyonel kurumlar tuvalet tıkanıklığı açma işleminde sıra dışı, modern ve teknolojik yöntemler kullanırlar. Bu sorunların üstesinden son teknolojik dinleme, görüntüleme ve tıkanıklık açma robotları kullanırlar.

Nesneyi Parçalama ile Tuvalet Nasıl Açılır?

Eğer bölünebilir bir nesne ise bu nesne uzaktan bir şekilde parçalara ayrılır. Nesne parçalara ayrıldıktan sonraki durum, yine kamera sayesinde ekip tarafından ekrandan analiz edilir. Tuvalet tıkanıklığı giderildiyse cihaz yavaşça yukarı çekilirken, borularda başka bir sıkıntı olup olmadığı kontrol edilir. Cihaz çıkarıldıktan sonra, sifon çekilir ve tuvaleti tıkayan nesne kanalizasyona gönderilir.

Daha sonra profesyonel ekip tarafından kameralı cihaz tekrar tuvalet giderinden aşağı indirilir.

İlk seferdeki gibi cihaz aşağı inerken borular kontrol edilir. Bu yöntemin birden fazla kez yapılması tuvalet tıkanıklığı konusunun tamamen giderilip giderilmediğinin anlaşılmasını sağlar.

Bu tarz teknikler profesyonel bir ekip tarafından kullanılır. Tesisat işleriyle uğraşan birçok kurumda bu sistem yoktur. Çünkü tuvalet tıkanıklığı için kullanılan kameralı cihazlar ucuz değildir.

Alafranga Tuvalet Nasıl Açılır?

Alafranga tuvaletin zemininde veya klozetin taşında zamanla deterjan, kireç gibi tortular oluşabilir. Bu kalıntılar uzun süre temizlenmezse, yüzeyde kalıcı hale gelir ve birikinti yapar. Bunlar geç olmadan temizlenmelidir. Uzun bir süre temizlik yapılmadıysa bunları çıkarmak zor olabilir.

Kimyasal maddeler görevini tam olarak yerine getirmesi için, bir gün tuvalet içinde bekletilmeli. Bu geçen süre içinde tuvalete asla girilmemelidir. Kimyasal maddenin üstüne su dökülürse o kimyasal maddeden tıkanıklığın açmasını beklemeyin.

Bunun yanında kimyasal maddenin olduğu tuvalet de nefes problemi de yaşanır. Kimyasal gazlar insanın solunumunu olumsuz etkiler. Tam olarak bir gün bekledikten sonra, tıkanıklıkta hala bir temizlenme ibaresi yoksa, sorun sanılandan daha vahim. İş bu raddeye geldi ise bu işi daha fazla inada bindirmeye gerek yok.

Alafranga tuvalet açıcı robotu çalıştırmadan önce kameralı cihaz tuvalet veya klozetin giderinden aşağı indirilir. Aşağı inerken borularda sıkıntı var mı diye kontrol edilir. Borudan aşağı indikçe nesne var mı diye kontrol edilir. Sonra tuvalet tıkanıklığı yaşatan nesnenin ne olduğu tespit edilir. Boruyu tıkayan nesne uzaktan bölünmesi planlanır.

Tuvalet Tıkanıklığı Yaratan Nesneler Nasıl Alınır?

Eğer bölünebilir bir nesne ise bu nesne uzaktan bir şekilde parçalara ayrılır. Nesne parçalara ayrıldıktan sonraki durum yine kamera sayesinde ekip tarafından ekrandan analiz edilir.

Tuvalet tıkanıklığı giderildiyse cihaz yavaşça yukarı çekilirken borularda başka bir sıkıntı olup olmadığı kontrol edilir. Cihaz çıkarıldıktan sonra sifon çekilir ve tuvaleti tıkayan nesne kanalizasyona gönderilir.

Bölünebilir bir nesne ise robot cihaz çalıştırılır ucuna bıçak fonksiyonu gören parça eklenir. Bu gibi durumlarda robotun ucuna değişik bir parça daha eklenir. Robot cihazın ucuna eklenen bu parça saç kılları gibi nesnelerin uca takılan parçanın etrafına dolanmasını sağlar.

Robot cihazın yayı çıkarıldığı takdirde tuvalet tıkanıklığına yol açan nesne de çıkarılmış olacaktır. Tıkanan klozet veya alaturka tuvalet sorunun halledilmesinde kameralı sistemin kullanılması bir hayli işe yarar. Çünkü diğer yöntemlerde boruların içini göremeyiz bu da tıkanıklığa neden olan nesneyi göremememize neden olur.

Bu kameralı cihaz sayesinde boruların içini rahat şekilde görürüz. Borularda herhangi bir sıkıntı var mı yok mu onu öğreniriz. Daha da aşağı inip tıkanan nesnenin ne olduğu, o nesnenin bölünüp bölünmediği hakkında bilgi sahibi olmamızı sağlar. Bu gibi bir sürü avantajlı yanı olan bu yöntem en etkili ve en pahalı yöntemdir.

Alt Kata Su Sızıntısı Nasıl Giderilir?

Buraya kadar tuvalet tıkanıklığı sebebi borulara takılan bir nesne olabilir diye düşünmemizdir. Ancak tek sebep bu değildir. Tuvalet veya klozet gider borusunun eğimli olmayışından kaynaklı tuvalet tıkanıklığı da olabilir.

Alaturka tuvalet veya klozetin gider borusunda yeterli derecede eğim olmadığı takdirde boru içinde su birikecektir. Bu durum da tuvalet tıkanıklığına sebep olurken aynı zamanda alt katı tavanına da su sızdırma sorunu yaşayabilir.

Peki, bu durumda yaşanan tuvalet tıkanıklığı açmak diye sorarsanız burada robot ve kamera yöntemi kullanılamaz. Bu noktada yapılması gereken giderin olmayan eğimi eğimli hale getirilmeli. Klozet veya alaturka tuvaletin gideri aşağıya doğru eğimli hale getirilmelidir. Bunun için de klozet taşı yerinden çıkarılmalıdır. Alaturka tuvaletin zemini kırılıp yeni baştan yapılmalıdır. Yeni baştan yapılmadan önce klozet ve alaturka tuvaletin gideri aşağıya doğru eğimli hale getirilmelidir.

Drenajın Tıkanmasının Ana Göstergeleri Nelerdir?

Aşağıda listelenen semptomlardan en az birinin ortaya çıkması, tuvalet boşaltma borusunda veya kanalizasyonda bir tıkanma meydana geldiğini gösterir:

  • Kalıcı hoş olmayan bir kokunun ortaya çıkması.
  • Su çok yavaş gider veya hiç gitmez.
  • Kanalizasyon borusundan tuvalette dışkı görünümü.
  • Tuvaletin tıkanmasının nedenleri nelerdir ve tahliye deliğine su girmezse ne yapmalı? Tıkanmış bir tuvalet ciddi bir sorun olabilir, bu yüzden bu durumun kaynaklarını belirlemek çok önemlidir.
Soru ve Cevap FormuMerak ettiğiniz veya ilgilendiğiniz alanlarla ilgili soruları bize iletin.

Resimde görünen doğrulama kodunu yazınız.

kod yenile
başlat