İnşaat, Kanalizasyon ve Altyapı Hizmetlerinde 27 Yıldır Sektörün Lider Kuruluşuyuz.
Sesli Görüşme YapTeklif Al
Logar Açma
Diğer Bağlantıları Göster

Logar Açma

Logar Açma

Logar, binalar içerisinde atılan atıkların toplandığı alandır. Bu alan bir nevi yer altı deposu görevi görmektedir. Logarların tıkanması genel olarak bilinçsiz kullanım yüzünden oluşmaktadır. Logar içerisinde biriken atıkların, direkt olarak çıkması gerekir. Bu tarz atıklar için, mutlaka logar açma işleminin uygulanması gerekmektedir.

Belirli durumlarda kanalizasyon sistemine bağlı olarak çalışmaz. Kimi zaman bu atıklar fosseptik kuyusunda toplanmaktadır. Fosseptik kuyuları, bina yapılarının hemen yan tarafında yer almaktadır. Bu yerler, kanalizasyon görevi görmek üzere tasarlanır. İçerisine binadan çıkan bütün gider atıkları dökülür. Ancak kanalizasyon altyapısı içerisinde, en önemli rolü oynayan etmenlerden biri logardır.

Özellikle tuvalet içerisine atılan belirli maddeler bu duruma sebep olur. Ped, erimeyen tuvalet kâğıdı, mendil, plastik ve benzeri sert atıklar tuvalet giderlerini, aynı zamanda da logarı tıkar.

Moloz, çimento veya toprak parçaları da logar içerisinde zamanla katı hale gelen malzemeler arasındadır. Bazı durumlarda aşınma veya yıpranma yüzünden logarlar çökmektedir. Logar çökmesinin en büyük sebebi, düzenli bakım yapılmamasıdır.

Logar tıkanıklıkları genel olarak çevreyi ve kişileri büyük bir oranda rahatsız eder. İleri tıkanıklık durumlarında logar içerisinde biriken pis su evin veya binanın herhangi bir yerinde patlayabilir.

Bu patlama sonucunda kişilerin yaşam alanına su basabilir. Özellikle bu pis su basması hem kötü bir kokuya hem de insan sağlığı açısından risk taşımaktadır. Ayrıca ileri durumlarda, patlamalar meydana gelebilir.

Kanalizasyon içerisinde, atıklardan kaynaklı yoğun bir metan gazı oluşmaktadır. İleri tıkanıklıklarda metan gazı yüzünden kişiler zehirlenebilir. Su basması gibi durumlarda kişilerin malları yüksek bir oranda zarar görebilir. Böyle bir problem yaşaması durumunda, mutlaka bu işte uzman bir firma tarafından destek alması gerekmektedir.

Logar Tıkanıklığına Ne Sebep Olur?

Logar açma işlemi son derece zahmetli ve önemli bir iştir. Logar özel bir yapıdır. Logarlar binaların, sitelerin ve özel yapıların atıklarının biriktiği bir depo alanıdır. Bu alanı kuyu olarak da tabir edebilirsiniz. Kanalizasyon yapısına logar son derece benzemektedir. Ancak logar yapıları, kanalizasyon yapılarından tamamen farklıdır. Kanalizasyonlar tamamen belediyeye bağlıdır. Ancak özel mülklerdeki logar ve kanalizasyon yapıları kişilere aittir. Logar tıkanması son derece ciddi bir durumdur.

Genel olarak bir logarın tıkanmasının en büyük sebebi, sert bir cismin logar borusu içerisinde kalması ve dışarıya çıkmamasıdır. Bununla beraber logar içerisine giren yabancı cisimler, tamamen bina içerisinde yaşayan kişilerden kaynaklı oluşur. Tuvalet veya lavabo içerisine atılan atık maddeler, logar borularında tıkanıklığa neden olur. Tuvalet ve logar tıkanıklığının en büyük sebeplerinden biri, atılan tuvalet kağıdıdır. Tuvalet kâğıdı su içerisinde erimez. Genel olarak birçok kişi eridiğine inanır, ancak bu tamamen halk arasında bilinen bir yanlıştır.

Genel olarak bir logarın tıkanmasının en büyük sebebi, sert bir cismin logar borusu içerisinde kalması ve dışarıya çıkmamasıdır. Bununla beraber logar içerisine giren yabancı cisimler, tamamen bina içerisinde yaşayan kişilerden kaynaklı oluşur. Tuvalet veya lavabo içerisine atılan atık maddeler, logar borularında tıkanıklığa neden olur. Tuvalet ve logar tıkanıklığının en büyük sebeplerinden biri, atılan tuvalet kağıdıdır. Tuvalet kâğıdı su içerisinde erimez. Genel olarak birçok kişi eridiğine inanır, ancak bu tamamen halk arasında bilinen bir yanlıştır.

Logarın Yeri Belli Olmadığında Ne Yapılması Gerekmektedir?

Logarın yerinin belli olmaması durumunda firmamız sizler için özel bir logar bulma yöntemi sağlamaktadır. Firmamız özel malzemeler ve aletler ile logarın olduğu alanı direkt olarak tespit etmektedir. Bununla beraber bina veya yapı içerisinde yer alan bütün logarları sizler için tek tek tespit edebiliriz.

Logar Açma İşlemlerinde Hangi Tekniklerin Uygulanması Gerekmektedir?

Logar açma işlemi son derece önemli ve dikkat isteyen bir iştir. Firmamız özel üretilmiş teknolojik cihazlar kullanmaktadır. Son teknoloji aletlerimiz sayesinde, kırmadan ve dökmeden özel bir logar açma hizmeti sağlıyoruz.

Logar İçerisinden Kötü Koku Gelmesi

Logar kanalları içerisine atık yağlar, dışkılar ve sert cisimler birikmektedir. Belirli bir süre sonra atılan bütün atıklar, logar tıkanmasına sebep olmaktadır. Özellikle belirli bir süre sonra, logar içerisinde biriken atıklar ağır bir koku oluşturmaktadır. Bu gibi durumlarda logar açma ve logar yıkama işlemi yapılması gerekir.

Rögar Kapağı Nedir?

Rögar kapakları genel olarak halk arasında kanalizasyon olarak anılmaktadır. Fakat logarlar, kanalizasyon içerisinde oluşan sorunların alternatif olarak düzelmesi için, kullanılan özel alanlardır. Bununla beraber şehir, ilçelerde veya semtlerde bulunan rögar kapakları özellikle aşırı su akışında, yağmurlarda veya kar yağışlarında oluşabilecek sel gibi sorunları gidermek amacıyla kullanılır. Rögar kapakları delikli bir yapıya sahiptir.

Logar Tıkanıklığı Açma İşlemi Nasıl Uygulanır?

Logar açma işlemleri genel olarak pis su borularında oluşan veya kanalizasyon içerisinde oluşan tıkanıklığa, benzer bir tıkanıklık türüdür. Kanalizasyonların tıkanması, fosseptik kuyularının tıkanması veya pis su borularının tıkanması gibi logar tıkanıklığı da olabilmektedir. Bu gibi durumların olması halinde kişilerin mutlaka logar açma işlemi alması gerekmektedir. Bu işlemler özel robotlar ile yapılmaktadır. İlk olarak basit bir tıkanıklık mı yoksa zor bir tıkanıklık mı olduğunun belirlenmesi gerekir. Bu gibi bir durumun belli olması halinde, kişilerin farklı yöntemleri tercih etmesi gerekir.

Öncelikle bu sorunun çeşidinin tespiti yapılması gerekir. Bu işlem genel olarak özel cihazlar ile tespit edilir. Bunun için logar kuyusu açılır ve robot cihazlar ile sorun tespit edilir. Küçük sorunlar genel olarak yüksek basınçlı su ile halledilir. Fakat çökme olması ve benzeri durumlarında olması halinde, farklı çözümler üretilmektedir.

Lagar Tıkanmasında Oluşabilecek Sorunlar Nelerdir?

Kanalizasyon hatlarında oluşabilecek en büyük problemlerden biri logar tıkanmasıdır. Logar tıkanması yanı sıra logar kuyusu zaman içerisinde dolabilir. Bu gibi durumlar genel olarak aşırı yağmur, toprak dolması veya kar yağışı sonucunda görülür. Özellikle bu tarz bir durumun meydana gelmesi halinde, logar kuyularının çevresi çöker. Bu çökme işlemlerinden sonra birçok farklı sorun yaşanabilir.

Kanalizasyon hatlarının yanlış döşenmesi, logar tıkanıklığına sebep olabilir. Logarın sağlıklı kullanımı için, mutlaka doğru bir kanalizasyon hattı yapılması gerekir.

Kanalizasyon hatları genel olarak logar sistemleriyle eş bir şekilde yapılır. Ancak eski yapılarda, sıklıkla logar tıkanma durumu görülür. Aşırı kimyasal madde dökümü de, kanalizasyon ve logar içerisinde tıkanma oluşmaktadır. Logar içerisinde oluşan tıkanmalar, su taşmalarına sebep olabilir. Genel olarak fabrika gibi yapılarda sıklıkla, zararlı kimyasallar yüzünden logarlar yıpranmaktadır. Bu bölgelerde özellikle logar kapaklarına kadar kimyasal maddeler yükselir.

Çimento ve beton malzemeler ile yapılan kanalizasyonlar ise, tıkanma konusunda sıklıkla sorun yaşayan alanlardan biridir. Belirli bir süre sonra bu tarz yapılarda dökülme, aşınma ve kırılmalar görülür. Bu durumda özellikle çıkan parçalar, logar alanları içerisinde birikmektedir. Görülen birikintiler, farklı şekillerde logarı tıkayabilir.

Logar içerisine giden atıklar binalar içerisinden gitmektedir. Atık suyun yoğun olması ve zamanla çamurlaşması logar içerisinde birikmektedir. Bundan dolayı mutlaka dönem dönem logar kuyuları içerisinde tıkanıklık oluşmaktadır. Logar boruları içerisinde beton yapıdan imal edilen künk boruları bulunur.

Zaman içerisinde aşırı suya maruz kalan künk boruları çöker. İçe çöken künk boruları, boruların çürümesine, çatlamasına ve delinmesine neden olur. Bununla beraber bütün borular basınca dayanamayarak çöker. Künk borusunun çökmesi, logar tıkanmasına neden olur.

Logar Tıkanıklığı Açma İşlemi Nasıl Yapılmalı?

Logar açma işleminin mutlaka, uzman bir firma tarafından yapılması gerekir. Kişilerin bu tıkanıklığı tek başına yapması büyük bir zarar can ve mal kaybına sebep olabilir. Logar tıkanıklığı için kullanılan malzemeler, tamamen kanalizasyon ve fosseptik kuyusu açma malzemelerinden farklıdır. Logar açma işlemi tamamen uzman kişiler tarafından yapılması gerekir. Firmamız logar açma işlemi için, en yakın logar borusu içerisinde kameralı görüntüleme cihazı koyar. Sonrasında ise logar içerisine kamera salınarak, logarın neden tıkandığı belirlenir. Kameralı cihaz genel olarak logar borusu dışından veya zemin kat içerisinden konulur. Logar kuyusu içerisinde bulunan bütün hat detaylı bir şekilde incelenir.

Logarın tıkanmasının en büyük nedeni tespit edilir. Robot ile beraber bu tıkanıklık açılabilir. Robot cihazının ucuna, tıkanmaya neden olan cismi parçalayabilecek özel bir malzeme takılmaktadır. Robot cihazının yayı zemin kat, bodrumdan veya logar borusu ağzından gönderilebilir. Robot cihazının yayı dönerek, tıkanıklığa neden olan sert cismi parçalar.

Sonrasında ise parçalanan cismi, robot toplayarak dışarı çıkarır. Logar açma işleminden sonra ise bütün logar borusu incelenir. Bu tarz işlemlerden sonra logar borusunun tekrar incelenmesi oldukça önemlidir. Ek bir problem olması durumunda bu işlem sayesinde, diğer problemler rahatlıkla çözülebilir. Logar tıkanıklığının bir diğer sebebi ise, künk borusunun çökmesi olabilir. Bu gibi durumlarda herhangi bir şekilde robot kullanılmaz. Künk borusunun yerinden çıkarılması, yerine yenisi konulması gerekir.

Bunun için boru üzerinde bulunan zemin kazınır. Sonrasında ise kazılan zemin tekrar toprak ile kapatılır. Ayrıca logar kapağı açılarak logar içerisinde ek problemler var mı diye kontrol edilir. Logar kuyusunun, aşırı atık bulundurması halinde kuyu içerisinde olan pislikler tamamen temizlenir. Atık alındıktan sonra logar kuyusunun içerisi su ile yıkanır. Mutlaka logar kuyusunun içerisinin, iki yılda bir temizlenmesi gerekir. Temizlenmeyen logar kuyusu ve logar boruları tıkanabilir. Logar kuyusu temizliği, çevre ve insan sağlığı için son derece önemlidir.

Logar Tıkanıklığı Nasıl Tespit Edilebilir?

Genel olarak tuvalet içerisinde veya logar çevresinde kötü koku almanız durumunda, bu logar tıkanıklığına işaret eder. Bu tarz problemlerde mutlaka profesyonel bir yardım alınması gerekmektedir. Yanlış bir işlem, logar ve kanalizasyon giderlerinin daha kötü bir şekilde yıpranmasına yol açar.

Bu daha çok maliyet gerektiren bir durumdur. Bundan dolayı mutlaka ilk fark edildiği an müdahale edilmesi gerekir. Aşırı tıkanmalarda borularında değişmesi gerekir.

Sonrasında ise gerekli bakımı veya onarımı yapılır. Özel kameralı cihazlarımız sayesinde sizlere tamamen şeffaf bir tamir ve onarım hizmeti sunuyoruz. Firmamızın sağladığı özel bakım hizmeti sayesinde, sizlerde maliyetli işlemler yaptırmadan uygun fiyata logar bakımı yaptırabilirsiniz.

Değerli ziyaretçimiz, bu sayfayı sosyal medya sayfanızda paylaşıp bize katkıda bulunabilirsiniz.

Facebook
Twitter
Pinterest
Linkedin
Livejournal
Reddit
Whatsapp
Tumblr
Stumbleupon
VK
Evernote
Skype
Telegram
Xing
Bookmark
Digg
Line
başlat
support
KapatHızlı Destekbilgiler